Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kuwah Ijen

21. 7. 2011

Otrávení z Bali jsem přepluli na východní Jávu a zabydleli se v Banyuwangi, základně pro výlety k jezeru Ijen a do národního parku Baluran. Po drandění na skůtru po Bali jsme potřebovali trochu relax, takže jsme se zdrželi déle než většina cestovatelů. Díky tomu se nám podařilo sehnat další lidi pro výlet na Ijen.

Pronajatým džípem jsme dorazili na úpatí sopky Ijen, v jejímž jícnu vyvěrá čistá síra a rozpouští se v horkém jezeře. Místní zde síru sbírají a v koších ji snášejí dolů k úpatí sopky. Pěšina nahoru po úbočí a dolů do jícnu je dobře vyšlapaná. Nosičů jsou desítky a každý zvládne dvě fůry denně, přičemž každá váží od 40 do 80 kilo. Jak jsme zjistili, za den vydělají cca 300Kč.

Jícen je z poloviny zaplněn sírovými výpary, které unikají z míst, kde síra vyvěrá na povrch a tuhne. Pěšina z okraje kráteru dolů k jezeru je celá zahalena v dýmu, který štípe v nose, krku i očích. Nemálo návštěvníků cestu dolů vzdá a já se jim nedivím. Ještě po dvou dnech cítím poleptaný krk. Celá oblast je však extrémně fotogenická a vzhledem k tomu, že už máme (díky Kůťovi) střižnu, dovolil jsem si i krátké video.

Toť zatím vše. Tak zatím zdárek!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

trubky woe

(honza, 2. 8. 2011 13:31)

To fakt nevim chlapi, studovat to z blizka se me nechtelo. Ale rekl bych, ze tema trubkama tece sira z vyssich nepristupnych mist dolu k tem barelum, kde ji chladej vodou. Pak ji sekaj majzlem a nakladaj.. zdarec!

proč

(Swobik, 31. 7. 2011 22:00)

Čau, no na co tam mají ty trubky a barely? Mějte se dobře, ahoj,

Zdar!

(Pablo, 28. 7. 2011 12:49)

Co to tam dělají s těma trubkama, to tam nějak chladí vodou? Jinak fakt hustý, měli jste přes hubu aspoň mokrej kapesník?

pekne :)

(DaveR, 24. 7. 2011 22:21)

:) Mate pekne video,zajimave ty brdo :) opatrujTe sa,ahoooj :)